CERAMIDY W OTOCZCE MIELINOWEJ TO BIOMARKERY STWARDNIENIA ROZSIANEGO

Mielina to substancja wytwarzana przez komórki otaczające aksony komórek nerwowych. A akson to inaczej  włókno nerwowe czyli neuryt, inaczej włókno osiowe lub wypustka osiowa będąca elementem neuronu odpowiedzialna za przekazywanie informacji z ciała komórki neuronu do kolejnych neuronów za pośrednictwem dendrytów /patrz:  https://pl.wikipedia.org/wiki/Os%C5%82onka_mielinowa/.

W mózgu i rdzeniu kręgowym tworzą otoczkę mieliny oligodendrocyty, natomiast w obwodowym układzie nerwowym są to komórki Schwanna. Ceramidy  znajdujące się w naszym kręgu zainteresowania są zaliczane do grupy glikoprotein i składają się z cukrów np. galaktozy oraz lipidu. 

Inaczej „Ceramidy to rodzina woskowatych cząsteczek tłuszczu (lipidów) znajdujących się we wszystkich błonach komórkowych i szczególnie obficie występuje w otoczce mielinowej – tłuszczowej powłoce na włóknach nerwowych, która jest uszkadzana przez układ odpornościowy w SM”. /https://pl.qaz.wiki/wiki/Ceramide/.

Bardzo ważne ze badacze wykazali istnienie „Specyficznych ceramidów, (które) zostały zmienione tylko u osób z postępującym SM i mogą służyć jako biomarkery neurodegeneracji”. BIOMARKERY NEURODEGENERACJI – powtarzam, bo to bardzo ważne.

Mam niestety tylko nadzieję na wykonywanie przez lekarzy badań diagnostycznych w kierunku stwierdzenia u chorego SM, bo „ceramidy mogą służyć jako biomarkery progresji SM”.

Możemy mówić o rodzinie ceramidów, a każdy ceramid składa się z dwóch części: cząsteczki sfingozyny i kwasu tłuszczowego tworząc  sfingomielinę, która definiowana jest jako „organiczny związek chemiczny z grupy lipidów (sfingolipidów) będący tłuszczem złożonym, zbudowanym ze sfingozyny, reszty kwasu tłuszczowego, reszty fosforanowej i choliny. Występuje w dużych ilościach w mózgu i tkance nerwowej” / https://pl.wikipedia.org/wiki/Sfingomielina/.

Takie ceramidy jak „DH-Cer20:0 i Lac-Cer24:1 były związane z gorszą niepełnosprawnością mierzoną w rozszerzonej skali stanu niepełnosprawności (EDSS), a wyższe poziomy (ceramidów jak) Lac-Cer20:1 okazały się być niezależnie związane z gorszym globalnym wskaźnikiem nasilenia SM związanym z wiekiem (ARMSS)”.

Podsumowując, dane pokazały, że „poziomy ceramidów są zmienione u pacjentów ze stwardnieniem rozsianym” – napisał zespół. „Co ważne, niektóre [ceramidy] zostały zmienione głównie w [postępującym SM], niezależnie od wieku, i mogą one być szczególnie interesujące, ponieważ mogą potencjalnie służyć jako biomarkery neurodegeneracji”.

Tytuł pracy, z której pochodzą cytaty bez wskazania autora to: Myelin Ceramides Altered in MS, Study Finds opublikowanej na www https://multiplesclerosisnewstoday.com/news-posts/2021/01/05/myelin-cderamides-altered-ms-study/

Ta www o SM nie udziela porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Ten materiał nie ma być substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Zawsze w przypadkach wątpliwych należy zasięgnąć porady lekarza.

Dodaj komentarz

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.